در دنیای مدرن امروزی مردم خواستار جلوه‌های بصری لوکس و زیبایی هرچه بیشتر در نما و فضای داخلی ساختمان هستند. کاربرد محوطه‌ی تراس شیشه ای یکی از نمونه‌های بارز بکارگیری مدرنیته با کمک سازه‌های شیشه سکوریت در ساختمان است.
در این سازه‌ها با بکارگیری شیشه سکوریت های قدرتمند و ابزار و یراق آلات با کیفیت، فضای منحصربه‌فردی به خانه اضافه می‌شود که می‌تواند کاربردهای مختلف برای استراحت، کار یا ورزش روزانه داشته باشد.

چرا تراس شیشه‌ای مورد استقبال واقع‌ شده است؟

با توجه این‌که فضای تراس و بالکن تحت شرایط آب‌وهوایی مختلف قرار می‌گیرد و پرندگان و حشرات امکان ورود به آن را دارند، کم‌کم مردم با قرار دادن وسایل اضافی در این بخش از ساختمان آن را به انباری تبدیل می‌کنند درحالی‌که همین فضای کوچک می‌تواند کاربردهای گوناگونی پیدا کند و به محلی برای استراحت و آسایش یا دورهمی‌های خانوادگی تبدیل شود.
در ساختار تراس شیشه‌ای همان‌طور که از نامش برمی‌آید از شیشه سکوریت های ضخیم استفاده می‌شود که دیوار محافظی جلوی تراس در محل ارتباط با فضای بیرونی ساختمان ایجاد می‌کند. این دیوار شیشه‌ای روی ریل‌هایی از جنس پروفیل آلومینیوم یا چوبی و پی ‌وی سی قرار می‌گیرد و در حالت‌های مختلف قابلیت حرکت دارند.
بنابراین هر زمان که ساکنان واحد مسکونی اراده کنند می‌توانند لت‌های شیشه‌ای را باز کرده و از هوای آزاد بهره ببرند. درضمن با قرار گرفتن این حفاظ شیشه‌ای می‌توانید هر نوع گیاهی که می‌خواهید در محوطه‌ی تراس نگهداری کنید بدون این‌که از پژمرده شدن یا آسیب‌های حرارتی به آن نگران باشید. تراس شیشه‌ای علاوه ‌بر این‌که فضای مجزایی در خانه ایجاد می‌کند ظاهر بسیار لوکس و منحصربه‌فردی به نمای ساختمان می‌دهد.
اعضای خانواده می‌توانند با توجه به سلیقه و روحیه‌شان، دکوراسیون خاصی برای فضای تراس ایجاد کنند و حتی کمد های دیواری و میز و صندلی چوبی در این مکان قرار دهند. از آنجایی‌که دیواره‌های شیشه‌ای تراس حفاظ کامل در برابر فضای بیرونی ایجاد می‌کند، در واقع بارندگی و سرما هیچ‌گونه رطوبتی به داخل تراس نفوذ نخواهد کرد.
در فصول گرما که هوای بیرون مطبوع است افراد می‌توانند درهای شیشه ای تراس را کاملاً باز کرده و از هوای آزاد لذت ببرند و پس ‌از مدتی مجدداً درهای شیشه‌ای را به حالت اولیه برگردانند.
با این اوصاف می‌توان به این نتیجه رسید که فضای تراس متراژی از خانه است که از یک سمت به محیط بیرونی ساختمان منتهی می‌شود و بنابراین نباید از این فضا غافل شوید و آن را به حال خود رها کنید. با طراحی زیبای تراس شیشه‌ای کاربرد تراس به ‌طور کامل تغییر می‌کند.

تراس شیشه ای

قیمت تراس شیشه‌ای

برای ساخت تراس شیشه ای عوامل مختلفی در قیمت تاثیرگذار است. اولین مسئله متراژ محلی است که شیشه باید در آن قسمت نصب شود. در مرحله دوم باید تصمیم‌گیری کنید که شیشه تراس به‌صورت لولایی جابه‌جا شود یا کشویی، به‌صورت فریم آلومینیومی باشد یا این‌که فریم نداشته باشد (فریم لس) و یکنواخت با شیشه پوشیده شود. درضمن کیفیت یراق آلاتی که برای نصب این حفاظ‌های شیشه‌ای بکار می‌رود بسیار مهم است که اغلب از ترکیه وارد می‌شوند. درنهایت ضخامت و ابعاد شیشه و رنگ آن و… در برآورد هزینه نهایی بالکن شیشه‌ای مؤثر است.
همان‌طور که اشاره کردیم فضای تراس بخشی از مساحت ساختمان است که باید از فضای آن به بهترین نحو استفاده کرد. بنابراین در مواقعی می‌توان با جمع کردن حفاظ آکاردئونی فضای تراس را به محوطه خانه اضافه کرد. در چند سال اخیر با خوش‌ذوقی خانم‌های خانه و ابتکار طراحان معماری اهمیت فضای بالکن تراس بسیار مورد توجه قرارگرفته است و سبک‌های متفاوتی از دکوراسیون در این بخش پیاده‌سازی می‌شود.
به‌طورکلی با پی بردن به اهمیت وارد کردن فضای تراس به محوطه داخلی خانه به‌عنوان فضایی برای تجدید روحیه و استراحت، ایده بالکن شیشه‌ای با استقبال زیادی مواجه شده ‌است. هنگامی‌که برای طراحی ساخت بالکن شیشه‌ای تصمیم می‌گیرید باید توجه ویژه به این‌موضوع داشته باشید که شیشه‌های به‌کاررفته در این نوع درها در معرض تغییرات شدید آب‌وهوایی و اصابت ضربه قرار دارد و باید مقاومت بالایی داشته باشند. در ضمن از آنجایی ‌که این سازه‌های شیشه‌ای سکوریت نقش حفاظ امنیتی خانه را دارند باید از ابزار آلات و شیشه باکیفیت و مقاوم استفاده شود. علاوه‌ بر این مراحل نصب و راه‌اندازی باید توسط افراد متخصص انجام شود. تکنسین های حرفه ای برای اندازه گیری ابعاد تراس در محل حضور پیدا می کنند و اندازه ها را با درصد خطای نزدیک به صفر محاسبه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *