وبلاگ

اتاقک شیشه ای فضای باز

آلاچیق شیشه ای

هنگامی که نام آلاچیق را می‌شنویم، تصور اتاقک شیشه ای کوچک رؤیایی به شکل گرد یا چندضلعی در ذهنمان نقش می‌بندد. از آنجایی ‌که این روزها با زندگی آپارتمان‌نشینی استفاده از فضای آزاد در محیط‌های کار و زندگی مورد توجه قرار گرفته ‌است، آلاچیق شیشه‌ای به‌عنوان مکانی تفرجگاه و استراحتی بسیار پرکاربرد است.
در طراحی محیط داخلی کافه‌ها، رستوران‌ها، باغ، روف گاردن، محوطه باز تالارها و ادارات از این سبک مدرن استفاده می‌شود.

نرده شیشه ای حفاظ اینجا بخوانید

مزیت آلاچیق شیشه‌ای

مزیت بزرگ این نوع فضاسازی، بهره‌وری از محوطه‌های باز در هرگونه شرایط آب‌وهوایی و لذت بردن از فضای سبز و چشم اندازهای اطراف است. آلاچیق‌های شیشه‌ای مقاومت حفاظتی بالایی داشته و امکان آب‌بندی و هوا بندی دارند. با کاربرد این اتاقک‌ها که بدنه‌ چوبی یا فلزی دارند می‌توان در هرگونه شرایط دمایی و آب‌وهوا از فضای محوطه باز برای دورهمی و جلسات کاری استفاده کرد.
حتی این اتاقک‌ها می‌توانند به‌عنوان محوطه‌هایی برای استراحت در فواصل کوتاه بین کار روزانه برای صرف غذا یا نوشیدنی محیط امنی ایجاد کنند.

جنس شیشه آلاچیق

ازآنجایی‌که اتاقک شیشه ای باید به‌عنوان محیط محافظ در سرما و گرمای شدید مقاومت کافی داشته باشد، اغلب از جنس متریال مستحکمی مانند شیشه لمینت و شیشه سکوریت با بدنه حفاظ چوبی و فلزی تولید می‌شود. شیشه‌ آلاچیق می‌تواند به‌صورت دوجداره یا تک‌جداره و به‌صورت شفاف یا رنگی انتخاب شود.
شیشه‌های سکوریت نسبت ‌به شیشه معمولی ۴ برابر مقاوم‌تر هستند. این شیشه‌ها که اصطلاحاً شیشه نشکن نامیده می‌شوند، در صورت بروز آسیب‌های شدید و شکستگی به قطعات کوچک صیقلی تبدیل می‌شوند که لبه‌های تیز و برنده ندارند. شیشه‌هایی که برای حفاظ آلاچیق شیشه‌ای استفاده می‌شوند، معمولاً از انواع با ضخامت ۱۰ میل است.

آلاچیق با حفاظ شیشه تاشو

یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که درگذشته از آلاچیق شیشه‌ای استفاده می‌کردند، این بود که هنگام برف و باران و مه‌گرفتگی شیشه‌ها کدر و مات می‌شد و امکان دید باز به محیط باز اطراف را نداشتند. از سوی دیگر در فصل بهار یا فصول گرما که نیاز به تهویه هوا وجود دارد، اسکان در آلاچیق مشکلاتی به‌ همراه داشت.
با ظهور شیشه‌های تاشو در ساختمان‌سازی امکان تغییر حالت شیشه‌ها برای ورود و خروج هوا و تهویه مناسب فراهم ‌شده است. شیشه‌های تاشو قابلیت جمع شدن و سوار شدن روی یک لت را دارند و محیط داخلی آلاچیق را با فضای پیرامون مرتبط می کنند.

مدل‌های مختلف اتاقک شیشه‌ای

آلاچیق‌های شیشه‌ای مانند سایر درهای ورودی ساختمان و حصار بالکن، امکان طراحی مطابق با سلیقه مشتری را دارد. این درهای شیشه‌ای می‌توانند به‌صورت ریلی و لولایی طراحی شوند. آلاچیق‌های مدرن با مدل‌های مختلف تمام شیشه یا ترکیبی با متریال مختلف هماهنگ با شرایط محیطی و ابعاد فضا طبق خواسته‌ی مشتری اجرا می‌شود.
در مواردی آلاچیق به ‌صورت دور تا دور شیشه‌ای و با سقف چوبی یا فلزی ساخته می‌شود تا در مقابل عوامل محیطی و نور شدید محافظت شود. اما اگر تمایل داشته باشید از داخل این محیط آسمان را مشاهده کنید، در آلاچیق‌هایی با سقف شیشه‌ سکوریت این امکان فراهم می‌شود. این شیشه‌ها دوجداره و از جنس لمینت و با قابلیت آب‌بندی و هوا بندی طراحی می‌شوند. به طوری که حتی می توان روی سقف آلاچیق راه رفت.

سقف و کف آلاچیق

همان‌طور که مشاهده می‌کنید ظاهر آلاچیق‌ها تاثیر بسیار زیادی در زیباسازی محوطه‌های بازدارند. بنابراین هر چه روی طراحی نمای آن‌ها بیشتر کار کنید فضای دلپذیرتری ایجاد خواهید کرد. سقف آلاچیق معمولاً به شکل شیروانی با نمای سفالی، شیشه ای، ساندویچ پنل و …. ساخته می‌شود. متریالی مانند PVC، کناف و ترموود هم برای نمای داخلی استفاده می‌شود.
کف‌سازی آلاچیق شیشه ای یکی از ابعاد دیگری است که در ظاهر آن تاثیر بی‌نظیری دارد. کف اتاقک شیشه ای باید با متریالی ساخته شود که علاوه‌ بر زیبایی برای تمیز کردن راحت باشد. مصالح ساختمانی مانند سرامیک، ترماوود، چمن مصنوعی و چوب معمولاً برای کف‌سازی چنین سازه‌هایی مناسب‌تر هستند.

با پارتیشن شیشه ای یشتر آشنا شود 

آلاچیق پشت‌بام

امروزه پشت‌بام خانه‌های مسکونی و مراکز تجاری تبدیل به فضاهایی تفریحی شده که با طراحی معماری مدرن به سمت کاربردی شدن رفته ‌است. آلاچیق شیشه‌ای یکی از ابزارهای فضاسازی روف گاردن است که از چند سال اخیر بسیار مورد استقبال واقع ‌شده است. مزیت این نوع فضاسازی با آلاچیق امکان بهره‌وری از پشت‌بام در هوای برفی و بارانی و طراحی در کنار گیاهان و فضای سبز است. محیطی امن و آرام که قابلیت کاربرد در هر شرایط آب و هوایی و با هر نوع کاربری را دارد.

دیوار شیشه ای مات بیشتر بخوانید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.